PERGEL (Sınavlara Yönelik Performans Geliştirme Programı)

Sibel Kazar Buz - Pendik Psikolog - Kurtköy Psikolog

PERGEL (Sınavlara Yönelik Performans Geliştirme Programı)

☘️ Sınavlara Yönelik Bir Performans Geliştirme Programı (PERGEL) ile sınav anlarında yaşanılan kaygı ile çalışılmaktadır.

☘️ PERGEL programı EMDR, Sanat Terapisi ve Bilişsel Davranışçı Terapi vb. tekniklerin entegrasyonu ile Dr. Olcay Güner tarafından geliştirilmiştir.

☘️ “Uzun süredir hazırlanıyorum, iyi olduğuma inanıyorum. Ancak birkaç saatle sınırlı, tekrarı olmayan bir değerlendirme beni çok kaygılandırıyor. Ya o gün yapamazsam!..”

☘️ Bu düşünce ile sınanan, yarışmalara katılan veya kısıtlı bir zaman içerisinde herhangi bir performans sergileyen bireylerin ortak endişelerinden biridir. Sınavlara hazırlanan öğrenciler de sınav anında bilgilerini maksimum derecede kullanmayı hedefler ve bunun için endişelenirler. Peki, sınav sırasında zihnimize üşüşen onlarca otomatik düşünce ile nasıl başa çıkacağız? Bu düşünceler sonucunda oluşan duygularımızı nasıl kontrol edeceğiz? Nasıl bir çalışma tekniği uygulamalıyız? Nasıl bir beslenme programı izlemeliyiz? Bu sorulardan yola çıkarak geliştirilen PERGEL ( Performans Geliştirme Programı) şunu amaçlıyor.

☘️ 8-10 seanslık bireysel görüşmelerle;

☘️ Olumlu/olumsuz otomatik düşünceler ile baş etmesini sağladıktan sonra kontrol altına alınmış kaygı ile kişiye özgü maksimum performansa ulaşmak; bunun yanı sıra hazırlık dönemindeki tüm çevresel etmenleri ve alışkanlıkları doğru düzenlemeye yönelik desteklenmektedir.

☘️ PERGEL programındaki tekniklerle öğrencilerin olumsuz düşünceler ile baş etmesi amaçlanır. Öğrenciler ile sınav anları ile ilgili canlandırma teknikleri kullanılarak çalışmalar yapılır. Böylelikle sınav günü zihinlerinde prova edilmiş olur.

☘️ PERGEL sınav performansının yanı sıra topluluk önünde sunum yapma, iş görüşmeleri, dans, spor ve müzik alanlarında da zorluk yaşayan bireyler için uygulanabilen bir programdır.

🌸Bilgi ve iletişim için 0536 415 49 81 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.🌸

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir