Filial Terapi Nedir?

Sibel Kazar Buz - Pendik Psikolog - Kurtköy Psikolog

Filial Terapi Nedir?

☘️ Filial Terapi, çocuk ve aile ile ilgili sorunları ele alan, oyun terapisini ve aile terapisini bütünleştiren, etkisi araştırmalarla ortaya konan terapötik bir müdahaledir.

☘️ Psiko-eğitimsel model, aile üyelerinin birbirleriyle olan ilişkilerini güçlendirmeyi ve başa çıkma becerilerini zenginleştirmelerini sağlar.

☘️ Anne-baba ve çocuk ilişkisinde açıklığı ve güveni arttırmayı hedeflediğinden hem önleyici hem de sorun varsa o sorunun çözümüne yardımcı olan bir terapi programı olarak tanımlanabilir.

☘️ Ebeveynler, çocuğa neyi nasıl yapacaklarını öğretmek yerine ona oyuncaklar ile güvenli bir ortam oluşturarak duygu ve düşüncelerini ifade etmesi, bağımsız kararlar verebilmesi, tercih yapabilmesi ve yeni deneyimler keşfetmesi için olanak sağlar.

☘️ Ebeveyn ve çocuk arasındaki bu özel oyun zamanını çocuğun yönlendirdiği, ebeveynin soruna değil çocuğa odaklandığı özel bir süreç olarak tanımlanabilir.

☘️ Ebeveyn filial oyun terapisi sürecinde filial terapi tekniklerini öğrenir ve etkili ebeveynlik becerisi geliştirerek çocuğuna “Ben buradayım”, “Seni duyuyorum”, “Seni görüyorum” “Seni anlıyorum”, “Sana değer veriyorum” mesajlarını ileterek çocuğun anlaşıldığını ve kabul edildiğini hissetmesini sağlar.

☘️ Ebeveyn açısından ise çocuk gelişimi konusunda farkındalığı arttırmak, özelde ise kendi çocuklarını daha iyi tanımalarını sağlamak gibi faydalar sağlar.

☘️ Genel olarak, Filial Terapi sorunların kaynağına inip onları ortadan kaldırmayı, ebeveynler ve çocuklar arasındaki ilişkileri, olumlu etkileşimleri ve bağlanma ilişkilerini geliştirmeyi, ebeveynlerin ve çocukların gelecekteki sorunlar ile birbirlerini etkilemeden ve başarılı bir şekilde başa çıkabilmeleri için ailenin iletişim, baş etme ve problem çözme becerilerini arttırmayı hedefler.

☘️ Filial Terapi 2 -11 yaş arası çocuklara ve onların ailelerine yardımcı olan terapi modelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir