Zorbalığı Tanımak ve Onunla Baş Etmek

Sibel Kazar Buz - Pendik Psikolog - Kurtköy Psikolog

Zorbalığı Tanımak ve Onunla Baş Etmek

 • 📍Zorbalık, şiddet içeren, acı verici, tekrarlayıcı ve kasıtlı yapılan davranışlardır. Bir veya birden çok kişi tarafından alay edilen, aşağılanan, sosyal ayrımcılığa maruz kalan, dışlanan, sözlü, fiziksel veya psikolojik saldırıya uğrayan çocuklar zorbalıkla karşı karşıya demektir.
  📍Bir davranışın zorbalık olduğu ilgili davranışın amacının çocuğa zarar vermek olması, davranışın yoğun bir şekilde bir süredir tekrar ediyor olması, çocuğunuza zarar veren kişinin amacının çocuğunuz üzerinde güç ve kontrol elde etmek istemesi, kişinin davranışından dolayı özür dilememesi, davranışın çocuğunuz üzerinde olumsuz etki bırakması gerekir.
  📍 Zorbalık davranışları fiziksel (vurmak, tekme atmak, eşyasına bilerek zarar vermek), sözel (isim takmak, alay etmek, tehdit etmek, zarar vermekle korkutmak, sindirmek), sosyal ve ilişkisel alanlarda (arkadaşlık ilişkilerini bozmak, dışlamak, dedikodu yapmak vd.) ortaya çıkabilir.
 • 📍 Çocuğunuza zorbalık yapıldığını nasıl anlarsınız?

 • 📍 Çocuğunuz son zamanlarda zor konsantre oluyor, dikkati kolay dağılıyorsa, notlarında ani düşüş varsa, hafta sonları mutlu, pazar aksamları ve okul günleri mutsuz ve gerginse, göz temasından kaçınma davranışı başladıysa, kolay ve sık ağlıyorsa, hızlı duygu geçişleri yaşıyorsa, uyumakta zorlanıyorsa, eşyaları açıklama olmaksızın kaybolmaya ve zarar görmeye başladıysa, güvenlik ve güvende olmak konusunda takıntılı davranışlar başladıysa çocuğunuz zorbalığa maruz kalıyor olabilir.
 • 📍 Zorbalığa Maruz Kalan Çocuğa Nasıl Yardımcı Olunur ?
 • 📍 Öncelikle duygusal dünyaları sarsılan çocuklara duygusal destek vermek ve onlara inanmak gerekir. Öfke, çaresizlik, intikam duygularını hissetmesinin normal olduğu söylenmeli ve kendilerinde bir sorun olmadığı anlatılmalıdır. Zorbalığa maruz kalan çocuklar başına gelenler ile ilgili hislerini yazabilir, anlatabilir, resmini yapabilir. İfade etmek terapötik yani iyileştirici bir etki yapar.
  📍Onu seven arkadaşları ile buluşturmak, kendini değerli hissedeceği etkinliklere yönlendirmek kırılmış öz saygısını ve özgüvenini tamir etmesine yardımcı olacaktır.
 • 📍 Zorbalık Kurbanı Bir Çocuğa, Uzman Ne Yapabilir? Oyun terapisi yoluyla çocuğun yaşadığı olumsuz deneyimin etkilerinden kurtulmasını sağlayabilir. Zorbalık yapan ve yapılan çocuklar ile ayrı ayrı grup çalışmaları yapılabilir. Aileleri çocuklarına destek olmak konusunda bilgilendirebilir, onlara çocuklarına nasıl yaklaşmaları gerektiği konusunda destek olur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir