Öz Düzenleme Nedir?

Sibel Kazar Buz - Pendik Psikolog - Kurtköy Psikolog

Öz Düzenleme Nedir?


🌿 Öz düzenleme öz denetim kavramı karıştırılabilir. İkisi birbiri ile ilişkilidir ancak farklı kavramlardır. Öz denetim güçlü dürtüler ortaya çıktığında onları engellemekken öz düzenleme ise bu güçlü dürtülerin yoğunluğunun ve sıklığının stresin yönetilmesi ile azaltılmasıdır.
🌿 Çok uyarılmış bir çocuğun beynine bakıldığında güçlü duyguların ve dürtülerin kaynağı olan limbik sistem aktifken mantıklı düşünmeyi sağlayan, sosyal davranışlarımızı koordine eden ve planlama becerisi yapan beynin ön bölgesi olan prefrontal korteks geri plandadır denilebilir. Prefrontal korteksin yeniden ön plana çıkabilmesi için çocuğun “SAKİNLEŞMEYE” ihtiyacı vardır.
💭💭💭 Şimdi çocuğunuzun basit bir isteğini yerine getirmediğiniz için haykırdığını ya da gerçekten anlayamadığınız nedenlerle size saldırdığını hayal edin. Tam da bu noktada ne oluyor da çoçuğunuz böyle davranıyor???
📍Burada olan şey “STRES” yükünün çok fazla olması nedeniyle çocuğun beyninin limbik sistemi aktive ederek çocuğa savaş ya da kaç tepkisi veya donma tepkisi verdirir. Bu nedenle çocuğa öz düzenleme becerisi kazandırmak kriz anlarıyla daha kolay başa çıkabilmesini sağlayacaktır.
📍ÖZ DÜZENLEME BECERİSİ, yoğun duygular deneyimlerken bu duyguları daha hafif deneyimlemesini sağlayarak çocuğun öz denetime olan ihtiyacını azaltacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir