Sakinleşme Köşesi

Sibel Kazar Buz - Pendik Psikolog - Kurtköy Psikolog

Sakinleşme Köşesi

🌿 Çocukların sakinleşme becerilerini geliştirmelerine yönelik yöntemlerden bir tanesi de onlar için sakinleşme köşesi oluşturmaktır.
🌿 Yoğun duygular ile başa çıkmakta zorlandığında sakinleşme köşesini çocuklarımıza bir seçenek olarak sunabiliriz ve onu rahatlatacak aktiviteleri çocuğumuzla iletişim halinde olarak belirleyebiliriz.
🌿 Evlerimizde ya da okulda çocuklarımıza iyi gelebilecek farklı stratejiler ve yollar içeren bir sakinleşme köşesi oluşturarak çocuklarımızın sakinleşme becerilerini destekleyebiliriz.
🌿 Bu yöntemin orjinal ortaya çıkış sebebi yetişkinin çocuğa zarar vermesini önleyerek yetişkini ortamdan uzaklaştırmaktır. Asıl amaç ebeveyne bir mola verdirmektir. Eğer biz çocuğumuzu zorlayarak bu sakinleşme köşesine gönderir ya da götürürsek çocuğa ceza vermiş oluruz. Bu nedenle çocuklar asla zorlanarak sakinleşme köşelerine götürülmemelidir.
🌿 Ebeveyn olarak bizler iyi bir gözlemci olup çocuğumuzun duyguları çok yükselmeden onu sakinleşme köşesine yönlendirebilmeliyiz.
🌿 Sakinleşme köşesi bir mola veya ceza değildir. Çocuğu bu köşeye yönlendirirken başlangıçta ona biz de eşlik edebiliriz. Zamanla çocuk ne zaman o köşede bulunmak istediğine kendisi karar verecek ve duygularını kendi kendine düzenlemeye başlayacaktır.
🌿 Bazı çocuklar daha sakin aktiviteler ile sakinleşebilir. Örneğin;
🌸 Kitap okumak
🌸Müzik dinlemek
🌸 Yumuşak bir oyuncağa ya da battaniyeye dokunmak
🌸 Resim yapmak
🌸 Sayı saymak
🌸 Oyun hamuru ile oynamak
🌿 Bazı çocuklar ise hareketli aktiviteler ile sakinleşebilirler.
🌸 Kağıt yırtmak
🌸 Takla atmak
🌸 İp atlamak
🌸 Salıncakta sallanmak
🌸 Balonla oynamak
🌸 Stres çarkı çevirmek vb.

🌿 Çocuklarımızla beraber konuşarak bu aktiviteleri çeşitlendirebilir ve sakinleşme köşemizi zenginleştirebiliriz.

🌸 Yararlı olması dileğiyle…

🌸 Sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir