Çocuklarınızdan “Benimle oynar mısın” sözlerini ne sıklıkta duyuyorsunuz?

Sibel Kazar Buz - Pendik Psikolog - Kurtköy Psikolog

Çocuklarınızdan “Benimle oynar mısın” sözlerini ne sıklıkta duyuyorsunuz?

✨ Çocuklarınızdan “Benimle oynar mısın” sözlerini ne sıklıkta duyuyorsunuz? Çocuklar oyun oynamayı çok severler özellikle de ebeveynleri ile oynamaktan çok keyif alırlar. Çocuğunuz ile oyun oynadığınızda onun bağ kurma ihtiyacını karşılayıp sevildiğini hissetmesine de yardımcı olursunuz. Aslında oyun çocuğun duygusal enerjisini şarj etmenin en iyi yollarından biridir.
✨ Sağlıklı anne baba ve çocuk bağı çocuğun duygusal sağlığı için son derece önemliyken bu bağın oluşumunda anne baba ve çocuğun sosyal etkileşimi de önemli rol oynar.
✨ Ebeveyn-çocuk bağının güçlenmesinde etkin rol oynayan bağlanma oyunları etkin disiplinin yanı sıra duygusal tedavinin temeli olması ile çocuğunuzun zorlu duygu ve davranışları ile mücadele eden ebeveynlere önerilen oyunlardır.
✨ Bağlanma oyunları, çocuğun zor zamanlar ile baş etmesinde iyileştirici bir unsur olabilir.
✨ Bağlanma oyunlarının bilimsel araştırmalarda önemli bir yeri vardır. Bağlanma oyunlarının belirleyici özelliklerine bakıldığında karşılıklı etkileşim içinde oynanarak çocuğunuz ile aranızdaki bağı güçlendirir ve oyunu çocukta başlatabilir yetişkin de… Çoğu kez kahkaha tufanı şeklinde geçer. Özel bir donanıma ihtiyaç olmamakla birlikte her zaman ve her yerde oynanabilir. Bağlanma oyunları bilinen, alışık olduğumuz aktivitelerden (Cee, fış fış kayıkçı gibi) oluşur.
✨ Peki, bağlanma oyunları ne değildir? Bağlanma oyunları aşırı hoşgörülü bir disiplin yöntemi değildir. Bağlanma oyunları sizin sınır koymanıza yardımcı olur. Bağlanma oyunlarında kazanan ve kaybeden yoktur. En önemlisi herkesin iyi zaman geçirmesi ve kimsenin kendini kaybetmiş hissetmemesidir.
✨ Bağlanmayı güçlendiren oyun aktivitelerine baktığımızda 9 oyun türü karşımıza çıkmaktadır. Bunlar;
☀️Yönlendirilmemiş çocuk merkezli oyunlar
☀️Belli bir konu ya da tema içeren sembolik oyunlar
☀️Çocuğun davranışı doğrultusunda geliştirilen oyunlar
☀️ Saçma oyunlar
☀️Ayrılık oyunları
☀️ Gücün çocukta olduğu oyunlar
☀️Çocuğun yaşça geriye gittiği oyunlar
☀️ Fiziksel temas gerektiren oyunlar
☀️İşbirliğine dayanan oyunlar
🌸Yararlanılan Kaynak: Oyun Oynama Sanatı Aletha Solter 🌸
🌸 Her bir oyun türü için detaylı post hazırlayacağım. Takipte kalınız.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir