Kitap Önerisi – Bütün Beyinli Çocuk

Sibel Kazar Buz - Pendik Psikolog - Kurtköy Psikolog

Kitap Önerisi – Bütün Beyinli Çocuk

Merhaba…🌸
📍Ebeveyn kitap önerilerimden biri olan ve beni de en çok etkileyen kitaplardan biri olan “Bütün-Beyinli Çocuk’ tan” bahsetmek istiyorum.
📍Nöropsikiyatrist Daniel J. Siegel ve Aile Danışmanı Tina Payne Bryson tarafından yazılan kitapta çocuğun gelişmekte olan beynini güçlendirmeye dair 12 strateji yer almaktadır.
📍Bütün-Beyin bakış açısını ele alarak çocuklarınızın daha mutlu, daha sağlıklı ve daha özgüvenli olmalarına yardımcı olabilecek içerikler yer alıyor.
📍 Çocukların mantıksal ve duygusal kimliklikleri ile bağ kurabilmeleri için sol ve sağ beynin birlikte çalışmasına nasıl yardımcı olunabileceğine dair içerikler sunuluyor.
📍Sezgisel “alt kattaki” beynin, karar vermekten, kişisel iç görüden, empatiden ve ahlaktan sorumlu ve daha düşünceli olan “üst kattaki” beyinle bütünleşmesinin önemi vurgulanıyor.
📍 Anlayışlı davranma yoluyla çocuğunuzun geçmişten gelen bazı acılarla baş edebilmesine ve onun bu acıları hoşgörüyle, bilinçli bir şekilde ve isteyerek ele almasına nasıl yardımcı olunabileceğine yer veriliyor.
📍Çocuklara kendi ruh halleri hakkında durup düşünme yeteneğine sahip olmayı nasıl öğretileceği yer alıyor. Bu bağlamda çocuklarınızın dünyayı nasıl algılayacakları ve ona nasıl bir tepki vereceklerine dair seçenekler yaratabilmelerini destekleyecektir.
🌿 Faydalı olması dileğiyle…

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir