Dikkat Becerilerini Destekleyen Oyun Önerileri

Sibel Kazar Buz - Pendik Psikolog - Kurtköy Psikolog

Dikkat Becerilerini Destekleyen Oyun Önerileri

Bugün sizlere benim de kızımla keyifle oynadığım iki tane oyun önerisinden bahsedeceğim.

Bunlardan ilki “Hop Hop” (2-6 yaş)

✨ A4 kağıt büyüklüğünde kırmızı, mavi, sarı, yeşil vb. renklerdeki kağıtlar zıplama mesafesinde yapıştırılır. Ardından oyun parkurumuz hazır…
✨ Çocuğunuz kağıtların üzerinden zıplarken aynı anda zıpladığı kağıdın rengi söylenir. Amacımız en kısa sürede çift ayak sıçrayarak parkurun sonuna ulaşmak.
✨Okullarda grup oyunu olarak evde ise ailecek oynayabileceğiniz oynarken de evde kaldığımız şu günlerde enerjinizi atabileceğiniz, aynı zamanda ise renkleri tanımayı sağlayan bu oyun sizleri bekliyor.
✨ Bu oyun ile birlikte çift ayak zıplama, renkleri tanıma ve tanımlama, dikkat ve konsantrasyon ve hızlı düşünebilme becerilerinin gelişimini destekliyor.

📍 Diğer oyunumuz ise “Rengini Seç” (2-6 yaş)

✨ Müzik başladığında kağıt üzerinde serbest yürümeleri istenir. Müzik durduğunda ise hangi kağıdın üzerindeyse o renk bir şey söylenir. Basit ama bir o kadar da eğlenceli.
✨ 4 yaş ve üzeri çocuklar için ise oyunun kuralları biraz zorlaştırılabilir.
✨ Örneğin, o renk bir meyve adı, o renk bir sebze adı, o renk sadece kış mevsiminde yenen bir sebze adı, o renk sadece yazın yenen bir meyve adı gibi.

✨ Müziğiniz hazırsa oyun başlasın. 🙂

✨ Bu oyunu oynayarak yönergeye uygun hareket etme, peş peşe verilen iki yönergeyi yerine getirme, renkleri tanıma ve tanımlama, dikkat, konsantrasyon becerilerinin gelişiminin desteklenmesine katkı sağlar.

✨ Yararlanmanız dileğiyle…

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir