”Herkes sırayla” sözünün çocuğunuz için 3 yaşına doğru anlam kazanmaya başladığını biliyor muydunuz ?

Sibel Kazar Buz - Pendik Psikolog - Kurtköy Psikolog

”Herkes sırayla” sözünün çocuğunuz için 3 yaşına doğru anlam kazanmaya başladığını biliyor muydunuz ?

✨Dört yaşından küçük bir çocuk için sırasını beklemek oldukça güçtür.
✨Küçük çocuklarda planlama, karar verme, dikkat, organizasyon, tahmin etme gibi karmaşık süreçlerden sorumlu bölge olan beynin ön kısmı (prefrontal korteks) geleceği tahmin etmesine olanak sağlayacak ölçüde gelişmemiştir. Geleceğe yönelik bakış açısı olmadığı için sırasını beklemek dört yaşından küçük olan çocuklar için anlamsız gelir.
✨ Ebeveynlerin çocuklarının içinde bulunduğu gelişim dönemine uygun tepkiler veriyor olması önemli…
✨ Bu yaş dönemi çocukları herkesin sırayla oynaması gerektiğini anlamıyor değil… Kıskanç veya bencil de değildir. Çocuklarınızı bu bağlamda suçlamaktan kaçınmalı ve zihinsel becerilerini kullanmak için yardımınıza ihtiyaç duyduğunu unutmamalı…
✨ Çocuğunuzun başka bir çocuğun elindeki oyuncağı almak istediğinde “Senin de öyle oyuncağın olmasını isterdin, onun gibi oynamak isterdin” gibi empatiyle yaklaştıktan sonra bekleyişinin ne kadar süreceğini anlayabilmesi için Çalar Saat (Bu saat çaldığında senin sıran) veya Şarkı Söylemek (Sırayla şarkı süresince oynarlar) gibi uygulamalarından yararlanabilirsiniz.
✨ Sosyal ve duygusal becerilerini kazandırabilmek adına “Beklerken neler yapabilirsin? şeklinde sorabilir seçenekler sunabilirsiniz. Beklerken somurtabilirsin, oynayabileceği başka bir şey var mı diye ceplerine/çantana bakabilirsin, hoplayıp zıplayabilirsin, başka bir şeyle oynayabilirsin, yetişkinlerden yardım isteyebilirsin… Nereden başlayabilirsin? Bunu hayal etmesi istenir ve kendisini nasıl hissedeceği sorulabilir. Empati ile yaklaşmak ve akabinde sosyal duygusal becerilerini destekleyici yaklaşımlar sergilemek çocuğunuzun yaşamda karşılaşacağı güçlük karşısında baş etme becerilerinin gelişimine olumlu katkılar sağlayacaktır. (Yararlanılan Kaynak: “Denemediğim yol kalmadı! /Isabelle Fıllıozat ✨)

Yararlanmanız dileğiyle… ✨

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir