Teknoloji Bağımlılığında Çocuğuna Ebeveyni Nasıl Yaklaşmalıdır?

Sibel Kazar Buz - Pendik Psikolog - Kurtköy Psikolog

Teknoloji Bağımlılığında Çocuğuna Ebeveyni Nasıl Yaklaşmalıdır?

✨ Teknoloji bağımlılığında bağımlı olunan nesneyi ortadan kaldırmak veya tümüyle yasaklamak gerçekçi bir hedef değildir. Bu nedenle hedef bilgisayar kullanımını kontrol altına almak olmalıdır.
✨ Hedef kontrol altına almak olunca ne kadar süre bilgisayar başında olabileceğine dair çocuğunuz ile tüm ayrıntıları konuşulmalıdır.
✨ Bilgisayar başında kalacağı süre ile ilgili kurallar belirlenmelidir. Dikkat edilmesi gereken nokta kuralların uygulanabilir olmasıdır.
✨ Bilgisayardaki tutkusuna göre kurallar konulmalıdır. Örneğin oyun oynuyorsa günde iki saat gibi bir kural yetersiz olabilir. Birçok oyun 6 saat oynadıktan sonra kazanılabilmektedir.
✨ Haftalık bir saat belirlenebilir. Sürenin kullanımı çocuğunuza bırakılmalıdır. İster süreyi parça parça isterse aynı anda kullanabilir.
✨ Diğer önemli bir nokta ise ebeveynin internet programları konusunda yeterince bilgiye sahip olmasıdır.
✨ İnternet filtresi kullanmak önemlidir.
✨ Çocuğunuzun ekran karşısında nasıl zaman geçirdiğini takip ediyor olmanız önemli… Ne oynuyor?, Kiminle oynuyor?, Hangi sitelere giriyor?

✨ Ekran karşısında çocuklarınızın bulunduğu yaş dönemine uygun olmayan içeriklere maruz kalıyor olması korku/kaygı/depresyon vd. gibi psikolojik güçlüklere yol açabilir. Bu konuda iyi bir gözlemci olup çocuğunuzla geçirdiğiniz sürenin etkileşimli olması önemlidir.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir