Saldırgan Davranış ve Dürtülerle Başa Çıkma Becerileri

Sibel Kazar Buz - Pendik Psikolog - Kurtköy Psikolog

Saldırgan Davranış ve Dürtülerle Başa Çıkma Becerileri

Saldırgan Davranış ve Dürtülerle Başa Çıkma Becerileri✨✨✨ 

✨Saldırgan Davranış, kişinin kendi haklarını korumak için başkalarının haklarına zarar verecek biçimde davranması olarak tanımlanır.
✨Saldırgan Davranış genelde karşı tarafta yoğun olumsuz duygular yaratmakla birlikte sözel, davranışsal veya duygusal olabilir. Örneğin vurmak, bağırmak gibi davranışsal, alay etme, dedikodu yapma gibi sözel veya dışlama, aşağılama gibi psikolojik de olabilir.
✨Saldırgan Davranış ve dürtülerle başa çıkma becerisi ise çocuğa hem sosyal hem de duygusal alanda daha olumlu yaşantılar getirir.
✨Herhangi bir durumda ortaya çıkan saldırgan davranış ve Dürtülerle başa çıkma, yani kızgınlığını kontrol etme, kavgadan uzak durma, alay edilmeyle başa çıkma becerileri sosyal ilişkilere zarar gelmesini engeller.
✨Saldırgan davranışlar ile başa çıkmakta zorluk çeken çocuklar ile kızgınlığını kontrol etme, kavgadan uzak durma, saldırgan davranışlardan kendini koruma, kendini sakinleştirme, alay edilmeyle başa çıkma, hatayı kabul etme, isteklerini erteleme becerileri üzerine çalışmalarımı gerçekleştiriyorum.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir